می خواهم سه تار بزنم، ولی می گویند اگر اول تار بزنم می توانم بعدا بهتر سه تار بزنم و زودتر یاد می گی

می خواهم سه تار بزنم، ولی می گویند اگر اول تار بزنم می توانم بعدا بهتر سه تار بزنم و زودتر یاد می گیرم. آیا بهتر است که اول سه تار بزنم یا نه؟

 

پرسش: می خواهم سه تار بزنم، ولی می گویند اگر اول تار بزنم می توانم بعدا بهتر سه تار بزنم و زودتر یاد می گیرم. آیا بهتر است که اول سه تار بزنم یا نه؟

پاسخ: نخست این که مفاهیم پایه ای موسیقی برای تمامی سازها یکسان است و کسی که به یک ساز تسلط داشته باشد، می تواند خیلی زودتر از کسی که آشنایی با موسیقی ندارد، نواختن ساز جدید را یاد بگیرد.

دو. سازهای تار و سه تار از یک خانواده هستند و از نظر تکنیک های انگشت گذاری شباهت های بسیار زیادی دارند ولی نه به صورت کامل. با این حال معمولا به خاطر همین تشابه نوازندگان تار و یا سه تار می توانند با کمی تمرین و یادگیری تکنیک های مضرابی و همچنین انگشت گذاری هر دو ساز را بنوازند.

نتیجه این که شما اگر تار می نوازید با تمرین و یادگیری موارد گفته شده می توانید سه تار هم بنوازید (البته نزد استاد)، و یا برعکس.

ولی یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن این که اگر شما به ساز سه تار علاقه دارید، ساز سه تار را برای شروع انتخاب کنید، زیرا برای یادگیری سه تار انگیزه دارید و بهتر است از زمان خود استفاده کنید و فرصت خود را برای یادگیری سازی دیگر از دست ندهید.

برای یادگیری هر ساز بهتر است همان ساز را آموزش ببینید، و این ذهنیت اشتباه که این ساز را بزن تا آن ساز را بهتر یاد بگیری یا این ساز را هم می توانی یاد بگیری و... را از ذهن خود پاک کنید.

بیست و هشتم آذر هشتاد و هشت

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131