×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 27

جاودانگی حافظ به خاطر موسیقی اشعارش است

 • پنج شنبه, 28 بهمن 1395 00:05
 • منتشرشده در گفت و گو
 • خواندن 367 دفعه

جاودانگی حافظ به خاطر موسیقی اشعارش است

جاودانگی حافظ به خاطر موسیقی اشعارش است

جاودانگی حافظ به خاطر موسیقی اشعارش است
جاودانگی حافظ به خاطر موسیقی اشعارش است

همیشه جسارت بنیامین را ستایش کرده‌ام

سید فرید احمدی شاعر و ترانه‌سرا گفت: بحث ترانه با بحث ادبیات فرق می‌کند؛ برخی می‌خواهند با متر خیاطی وزن فردی را بسنجند و چنین چیزی جور در نمی‌آید. ملاک موسیقی پاپ با ملاک سنجش ادبیات فرق می‌کند.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، برنامه «چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا، با حضور علیرضا بدیع کارشناس بخش ترانه، سه شنبه 26 بهمن میزبان سیدفرید احمدی ترانه سرای شناخته شده بود.

فرید احمدی در ابتدای برنامه در سخنانی گفت: شعر جملاتی دارد که تصاویر جدیدی دارد و عناصر جای خود را در آن با چاشنی تخیل عوض می کنند. ترانه نیز فرزند شعر است و باید شاعرانگی داشته باشد اما برای اینکه به ایده آل خود برسد باید چند عنصر را در خود داشته باشد، از جمله اینکه کلام آهنگین و چینش واژه ها به شیوه ای باشد که در خود موسیقی داشته باشد. در حقیقت ترانه نویس باید ملودی را در دل ترانه مستتر داشته باشد و به آهنگساز تقدیم کند.

ترانه باید درک آنی و تاثیر طولانی داشته باشد

وی افزود: جاودانگی حافظ به خاطر موسیقی اشعارش است. موسیقی در شعر عاطفه ایجاد می کند. ترانه را مردم می شنوند و نیازی به تجزیه و تحلیل آن نمی بینند، بلکه می خواهند از آن لذت ببرند. بنابراین ترانه باید درک آنی و تاثیر طولانی داشته باشد. ترانه نویس یک موضوع بسیط و بزرگ را در قالب کلمات ساده باید به مردم ارائه دهد؛ کلمات ساده ای که قدرت بزرگی در خود نهفته دارد.

این ترانه سرا درباره سرودن «ساعت دیوار چشمات قلبم نمیاد» ادامه داد: به بنیامین درود می گویم که جرئت کرد و این ترانه را خواند. همیشه جسارت، پیش رو بودن و آوانگارد بودن او از طرف من قابل ستایش است. قیدها در این ترانه حذف شده و به مخاطب فرصت میدهیم که جمله بسازند. این شاید اولین ترانه مینیمالی باشد که ساخته شده بود. به محض اینکه این ترانه را برای بنیامین خواندم آن را پسندید و شروع به ساخت آن کرد. اکثر طیف باسواد و تحصیل کرده کار را پسندیدند و ما را تشویق کردند. عده ای هم کار را دوست نداشتند که به آنها احترام میگذارم.

چشم من به گوش مردم است

احمدی درباره واکنشی که به نقدها نشان میدهد، گفت: من بسیار نقدپذیرم. چشم من به گوش مردم است. من از بچه های 6، 7 ساله تا اساتید دانشگاه نقد می پذیرم و از این رویکرد سود دیده ام.

وی درباره تفاوت های ادبیات سنتی و ترانه، تصریح کرد: بحث ترانه با بحث ادبیات فرق می کند. برخی می خواهند با متر خیاطی وزن فردی را بسنجند و چنین چیزی جور در نمی آید. اصلا ملاک موسیقی پاپ با ملاک سنجش ادبیات فرق می کند. ترانه را می شود روی کاغذ سنجید اما وقتی آهنگسازی می شود سنجش آن به شیوه دیگری است. موسیقی پاپ کارنامه اش را از دست مردم می گیرد. مردم یا موسیقی را می شنوند یا آن را فراموش می کنند.

بنیامین به من وفا کرد

این ترانه سرا درباره تداوم همکاری با بنیامین بهادری اظهار کرد: بنیامین وفای بزرگی در کار داشت و من سعی کردم وفای او را با کار خوب جواب بدهم. او شعری از مولوی خوانده بود (یار مرا غار مرا عشق جگرخوار مرا) و من در استقبال از مولوی این بخش را اضافه کردم: ناز مکن ناز بیا خانه برانداز بیا، باز مرو باز بیا دور مشو دور مشو... من همیشه سعی کردم پاسخ محبت او را بدهم. البته او لطف دارد و می گوید من بهتر از فرید پیدا نمی کنم اما من تلاش می کنم مهربانی و صمیمیت او را با کار خوب پاسخ بدهم تا او احساس نکند در چنگ من گیر افتاده است. ما بارها شده سر یک کلمه با هم چالش کرده ایم و همفکری داشته ایم و در نهایت موفق شده ایم.

سینما فرزند ادبیات است

وی در پاسخ به اینکه ارتباط دنیای تصویر با شعر چیست، گفت: نویسنده، شاعر، رمان نویس و سینماگر یک وجه مشترک دارند و آن این است که تصویر ایجاد می کنند. سینماگر متکی به تکنولوژی و نور و دوربین و عوامل و... است. اما کسی که در عرصه ادبیات قدم می زند، با کلمات تصاویر ایجاد می کند و پرده سینمای او ذهن مخاطبانش است. او در ذهن مخاطبان با کلمات تصویر ایجاد می کند. به نظر من این کار دشوارتری است و به هنر نزدیک تر است.

احمدی ادامه داد: مثلا در رمان «بر باد رفته» به تعداد افرادی که در سراسر دنیا این کتاب را می خوانند، یک شخصیت اسکارلت شکل می گیرد اما وقتی فیلم این رمان ساخته می شود، فقط یک اسکارلت داریم. سینما ستودنی و قابل احترام است اما فرزند ادبیات است؛ ادبیات تصویرسازی که براق تر است اما مغز آن ادبیات است.

این ترانه سرا تأکید کرد: هر ترانه ای که سروده می شود، کلیپ آن در ذهن مخاطب ساخته می شود و او در ماشین که نشسته و به یک قطعه موسیقی گوش میدهد لوکیشن ها و شخصیت ها را بدون هزینه در ذهنش تصویرسازی می کند. ادبیات مادر سینما است و سینما همیشه به ادبیات مدیون است.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال بدیع که آیا در ترانه هایش که جملاتی چون «بگو بگو کدوم خیابونه که منو به تو میتونه برسونه» عامدانه اینگونه از کلمات استفاده می کند یا به خاطر ملودی اینگونه شعر می گوید، توضیح داد: دنیا، دنیای حرکت است. من با زنده یاد نیما وارسته در استودیو صحبت می کردم و به او می گفتم سبک من و تو و بنیامین سبک استریت و حرکت است. کلمات در چنین موسیقی باید قابلیت داشته باشد که در موسیقی و صدای بنیامین تکنو بنشیند. در آلبوم 85 هم این شیوه بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت.

مردم ارزشمندی داریم

این ترانه سرا، در بخش پایانی سخنانش یادآور شد: می خواهم از مردممان تشکر کنم که خیلی خوب هنرمندانشان را با گوش دادن، محبت و نگاه کردنشان حمایت می کنند. اینکه مردم دوستمان دارند و تشویق مان می کنند خیلی پشتوانه بزرگی است. به هنرمندان می گویم مردم را دوست بدارند و باآنها مهربان باشند، مردم ارزشمندی داریم.

احمدی همچنین از انتشار مجموعه ترانه جدیدش توسط نشر نگاه خبر داد و ابراز امیدواری کرد این کتاب که ترانه های جدیدی در آن است به نمایشگاه برسد. وی در پایان ترانه «یه روز یه باغبونی یه مرد آسمونی نهالی کاشت میون باغچه مهربونی» را برای مخاطبان خواند.

«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 بهمن 1395 00:05
 • اندازه قلم

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت