×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 27

رضا مهدوی: منتظر ورشکستی برخی از موسسات باشید

 • جمعه, 13 اسفند 1395 23:27
 • منتشرشده در گفت و گو
 • خواندن 444 دفعه

 

رضا مهدوی: منتظر ورشکستی برخی از موسسات باشید

رضا مهدوی: منتظر ورشکستی برخی از موسسات باشید

رضا مهدوی: منتظر ورشکستی برخی از موسسات باشید
رضا مهدوی: منتظر ورشکستی برخی از موسسات باشید

 

رضا مهدوی، نوازنده، موسیقی دان و مدیر موسسه راوی آذر کیمیا، درباره وضعیت موسیقی و فروش و عرضه محصولات موسیقی گفت و گویی انجام داد.

 

مهدوی نخست درباره تازه ترین محصولات تولیدی و انتشاراتی موسسه فرهنگی هنری راوی آذر کیمیا به آلبوم های سرود تنهایی یک رهگذر اثر وصال عربزاده، صبح اثر هومان رومی، این بار من یکبارگی اثر مهسا عظیمی با صدای علی اکبر داداش زاده اشاره کرد.

 

وی گفت: البته ما آثار دیگری هم آماده انتشار داریم که با توجه به وضعیت بسیار نابسامانی که در حوزه پخش و ارائه آثار صوتی وجود دارد ترجیح می دهیم فعلا کاری را انجام ندهیم.

 

شرایط فعلی عرضه و فروش محصولات موسیقایی نامطلوب است و معلوم نیست اگر این شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند تکلیف فرآیند فروش محصولات موسیقایی چگونه خواهد بود. ما ابتدا فکر می کردیم این پخش کننده ها هستند که کاری برای تولیدکنندگان آثار موسیقایی انجام نمی دهند اما واقعیت این است که اکنون این فروشنده ها و صاحبان فروشگاه ها هستند که مشی اقتصادی بازار موسیقی را تعیین می کنند. به عبارتی آنها فضا را به سمتی هدایت کرده اند که فقط محصولات خوانندگان و آهنگسازان مطرح از پخش کننده ها خریداری شود و این اتفاق غم انگیزی است که نمی دانم می خواهد تا کجا ادامه پیدا کند. پخش‌کننده ها هم وقتی می بینند شرایط تقاضا به این گونه شکل گرفته ضرورتی برای  دریافت آثار خاص تولیدکنندگان احساس نمی کنند و یا اگر هم رضایتی داشته باشند به تولیدکنندگان این گونه آثار اعلام می کنند که نمی توانند با حجم کوچک انبار، محصولات را نگهداری کنند.

 

این آهنگساز و مدرس دانشگاه بیان کرد: قبلا بر این باور بودم که فروشگاه های شهرکتاب که فضایی به مراتب فرهنگی تر از فروشگاه های محصولات صوتی تصویری دارند، محل خوبی برای فروش آلبوم های خاص تر به مخاطبان هستند، اما جالب اینجاست که فروشنده های برخی از این مجموعه ها نیز کاری به جایگاه علمی آلبوم ها ندارند و ترجیح می دهند فقط به عرضه آثار پرفروش و عامیانه تر در مجموعه های خود اقدام کنند. فروشنده های مغازه های دیگر هم که برای خود کارشناس شده اند و فقط به دنبال آثار خوانندگان مشهوری هستند که طبیعتا برای آنها منفعت مالی به همراه دارد. همین روند به خودی خود موجب می شود که محصولات علمی تر حوزه موسیقی بلافاصله بعد از تولید در انبارها دپو شوند؛ موضوعی که در نهایت موجب سرخوردگی هنرمند و هم ورشکستگی شرکت تولیدکننده اثر می شود و درنهایت ماجرا همانی می شود که امروز در بازار موسیقی می بینیم به طوری که مخاطب کمی را می توان یافت که به دنبال کارهای علمی تر در حوزه موسیقی هستند.

 

مهدوی گفت: یک زمان دلخوشی بسیاری از تولیدکنندگان آثار موسیقایی خاص تر این بود که لااقل با فروش آثارشان بتوانند به برگشت سرمایه امیدوار باشند اما از وقتی که تعدادی از فروشندگان در قامت یک کارشناس موسیقی فقط و فقط به خوانندگان ستاره اکتفا می کنند باید تا آینده ای نزدیک منتظر شنیدن اعلام ورشکستگی برخی از موسسات تولیدکننده آثار موسیقایی باشیم.

 

مدیر موسسه «راوی آذر کیمیا» در پایان به موضوع معافیت مالیاتی ناشران موسیقی هم اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه مجوز موسسات نشر آثار موسیقایی همانند پروانه نشر ناشران کتاب نیست به همین اختلاف نظری میان وزارت اقتصاد و امور دارایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه وجود دارد که ماجرا را برای ناشران آثار موسیقایی مشکل کرده است. در حال حاضر شرایط به نفع یک جریان استاندارد و نظام مندی در فرآیند بازاریابی و فروش محصولات موسیقایی نیست مگر اینکه یک ناشر خود تهیه کننده کنسرت هم باشد که این موضوع هم به دلیل انبوه سرمایه ای که باید در این حوزه وجود داشته باشد فقط در انحصار عده ای خاص است که به دلیل ثروت زیاد از چند ماه قبل نسبت به اجاره ماهانه سالن های مورد نظرشان اقدام می کنند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در جمعه, 13 اسفند 1395 23:27
 • اندازه قلم

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت