×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 27

رضا مهدوی از وضعیت موسیقی گفت

 • سه شنبه, 17 اسفند 1395 00:17
 • منتشرشده در گفت و گو
 • خواندن 581 دفعه

رضا مهدوی از وضعیت موسیقی گفت

رضا مهدوی از وضعیت موسیقی گفت

رضا مهدوی از وضعیت موسیقی گفت
رضا مهدوی از وضعیت موسیقی گفت

رضا مهدوی، نوازنده و محقق موسیقی، و رییس گذشته موسیقی حوزه هنری، درباره وضعیت موسیقی در سال ۱۳۹۵ گفت: باید حداقل یک برنامه‌ریزی در سال‌های اخیر طبق شعارها و وعده‌های داده‌شده انجام می‌شد که ما ندیدیم و نشد. چرخ همچنان بر منوال گذشته‌ها می‌چرخد و ما در سال ۱۳۹۵ ساماندهی موسیقی را شاهد نبودیم.

رضا مهدوی - منتقد - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سال ۹۵ مانند سال‌های قبل، گذشت و فراز و نشیب داشت. عده‌ای از موسیقیدان‌ها خرسند بودند و عده‌ای ناراضی! بخشی از آن برمی‌گردد به مدیریت کلان و سیاستگذاران حوزه موسیقی در کشور و بخشی از آن به خود موسیقیدانان برمی‌گردد که با چه تفکری به عرصه ورود می‌کنند و با چه تفکرهایی همکاری نمی‌کنند.

او ادامه داد: جشنواره فجر نیز موافق و مخالف دارد و این دوره، نقطه قوتی نداشت؛ اما بالاخره برای عده‌ای درآمدزا بود و بستر مناسبی شد که به افقی که می‌خواهند دست پیدا کنند؛ اما این‌که عده‌ای نتواستند یا نخواستند به جشنواره راه‌ پیدا کنند یا منتقد آن بودند، تا سال بعد محفوظ می‌ماند.

این موسیقیدان تاکید کرد: بی‌اعتنایی مسئولان به انتقادها، شاید خیلی زیبنده مدیریت هنری نباشد.

مهدوی با بیان این‌که در بخش تولیدات شنیداری، هر سال شاهد افزایش تولید هستیم، اظهار کرد: در گذشته به‌ندرت فردی با سن کمتر از 30 سال دست به تولید می‌زد و صبر می‌کرد تا در کارهایش، پخته‌تر شود، اما حالا جوان‌های ۱۷-۱۸ ساله هر روز  اثر بیرون می‌دهند.

وی بیان کرد: شرکت‌ها در ظاهر فعال هستند، اما در عمل، بازده اقتصادی ندارند و به سمت ورشکستگی پیش می‌روند، چراکه حمایت‌های دولتی و مردمی را ندارند. مردم فقط از چهره‌های شاخص و سلبریتی حمایت می‌کنند و اتفاقا آلبوم‌های این دسته نیز زیاد فروش ندارد. شرکت‌های محدودی هستند که سالن‌ها را چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی یک ساله اجاره و از درآمدهای کنسرت، تمام هزینه‌های خود را جبران می‌کنند.

این منتقد حوزه موسیقی اظهار کرد: مدیریت موسیقی کشور در این سال، تنش سابق را نداشت و ما آرامشی را شاهد بودیم که این می‌تواند به‌منزله یک نقطه عطف باشد که آدم بیشتر به کار بچسبد تا به حرافی و این‌جور مباحث!

این نوازنده سنتور با بیان این‌که رادیو و تلویزیون همچنان به‌طور محدود به موسیقی نگاه می‌کنند، گفت: آن‌ها همیشه روزنه‌ای را باز می‌گذارند و به‌طور کامل نمی‌بندند؛ اما هنوز گشایشی را که فضای باز و تازه‌ای را ایجاد کند، شاهد نیستیم.

مهدوی با اشاره به آموزش موسیقی در کشور، بیان کرد: در حوزه آموزش باید چه در هنرستان‌ها، چه در آموزشگاه‌های موسیقی که هر روز تعدادشان بیشتر می‌شود، نظرسنجی محکمی از مخاطبان، مسئولان و مدیران انجام شود تا ببینیم آیا این تعداد آموزشگاه که در کشور وجود دارد، به‌لحاظ کیفی نیز خوب هستند؟ من به شخصه اعتقاد دارم، زمانی که آمار بالاتر می‌رود، کار خوب، خودش را نشان می‌دهد.

او با اعتقاد به این‌که به‌طور کلی انگیزه لازم برای تولید در کشور ایجاد شده است، گفت: با وجود محدودیتی که برای برخی کنسرت‌ها به‌وجود آمد، مسئولان تلاش کردند فضا را روبه رشد نشان دهند و به مردم نشان دهند که حامی موسیقی هستند و اشکال در جای دیگری است؛ اما این‌که مسئولان نمی‌روند مشکل را در جای دیگری حل کنند یا به‌دلیل این است که نمی‌توانند یا این‌که ترجیح می‌دهند گام به گام جلو بروند. همچنین احتمال دارد بستر جامعه آنقدر هنوز مهیا نباشد که بخواهند تاکتیکی از خود نشان دهند.

این موسیقیدان اظهار کرد: فضای مطبوعات در حوزه موسیقی خیلی فعال نیست، گزارشی از کنسرت‌ها و تحلیل و ترجمه‌های مناسب را نمی‌بینیم. بیشتر یک جور گذران عمر و رفع تکلیف است؛ اما احساس می‌کنم سایت‌ها و خبرگزاری‌ها پویایی لازم را دارند، هرچند محدودیت برای بعضی سایت‌ها وجود دارد، اما هنوز صفحه موسیقی خبرگزاری‌ها منبع معتمد و معتبری است که چه جماعت موسیقی و چه جماعت علاقه‌مند به آن، دنبال می‌کنند.

او اضافه کرد: انتظار داشتیم تا پایان عمر دولت «تدبیر و امید» این برنامه‌ریزی‌ها انجام شود و اتفاقی بیفتد. البته دوستان تلاش کردند، اما موفقیت زیادی کسب نکردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در سه شنبه, 17 اسفند 1395 00:17
 • اندازه قلم

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت