در موسیقی پاپ مسابقه تولید به راه افتاده است

در موسیقی پاپ مسابقه تولید به راه افتاده است در موسیقی پاپ مسابقه تولید به راه افتاده است ایلنا

در موسیقی پاپ مسابقه تولید به راه افتاده است/ مردم و مسئولان بیشتر به موسیقی احترام بگذارند

علیرضا کهن‌دیری گفت: موسیقی پاپ به شکلی شده که انگار آدم‌ها مسابقه تولید دارند و بیش از حد آثار تولید می‌شود؛ این موضوع باعث شده کارها شبیه هم شود و آهنگساز نتواند روی همه کارها دقت کند.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، رضا مهدوی کارشناس مجری بخش موسیقی «چشم شب روشن» سه شنبه 29 فروردین، میزبان علیرضا کهن دیری آهنگساز شناخته شده بود.

کهن دیری در بخشی از این گفتگو درباره فعالیت در حوزه موسیقی بی کلام، در کنار آهنگسازی فیلم و ساخت موسیقی برای کلام، اظهار کرد: باید برای موسیقی بی کلام فرهنگسازی صورت بگیرد. متاسفانه این اتفاق در کشور ما رخ نداده است. شاید به همین دلیل است که بسیاری از آهنگسازان، موسیقی فیلم را ترجیح می دهند در حالی که می توانند آلبوم منتشر کنند. اما این کار در ایران خیلی سخت انجام و در مقابل آن سنگ اندازی می شود. بنابراین آهنگساز نمی تواند چنین کاری منتشر کند.

آهنگساز در موسیقی بی کلام آزادتر است

وی تصریح کرد: البته آهنگساز در این نوع موسیقی آزادتر است و قید و بندی ندارد که حتما حس و حال مرتبط با مفهومی را منتقل کند و می تواند آنچه در ذهن دارد آزادانه تولید کند.

آهنگساز فیلم «پشت پرده مه»، در پاسخ به اینکه چطور فردی مثل یانی می تواند با استفاده از موسیقی، شهرتی جهانی داشته باشد و از بین ملل مختلف برای خود مخاطبانی داشته باشد، تصریح کرد: متاسفانه نه مردم اینطور موسیقی ها را در ایران تهیه می کنند و نه اداراتی که در این زمینه مسئولیت دارند درست عمل می کنند، آهنگساز هم به تنهایی نمی تواند این فرهنگسازی را انجام دهد.

نیاز است مردم و مسئولان بیشتر به موسیقی احترام بگذارند

کهن دیری یادآور شد: ما کار خودمان را می کنیم اما بدون تعارف باید بپذیریم نیاز است هم مردم و هم مسئولان بیشتر به موسیقی احترام بگذارند. چنین چیزی خیلی احتیاجی به بودجه ندارد، بلکه نوع رفتار و روال اداری چنین کاری است که بسیار خسته کننده است. کسی که می خواهد برای کاری زحمت بکشد این موضوع را پس می زند. در حالی که از نوع دیگر موسیقی حمایت زیادی می شود و برای همین است که به گوش مردم می رسد و آن را می پسندند. اما اگر از موسیقی بی کلام هم حمایت شود، قطعا این آثار هم مورد توجه قرار می گیرد. در غیر این صورت من اصراری ندارم کاری را هرطوری که شده ضبط کنیم یا کنسرت آن را برگزار کنیم.

وی درباره نحوه کارش توضیح داد: من هیچ ملودی را نساختم که بعدها برای آن شعر بگویند، به جز سریال «وفا» که من موسیقی سریال را ساخته بودم و می خواستم این موسیقی را در تیتراژ هم حفظ کنم. اینگونه شد که بخشی از ملودی قبل از سرایش شعر ساخته شد. وگرنه حتما باید شعر را بشنوم و با آن ارتباط برقرار کنم تا بتوانم ملودی مورد نظر آن را بسازم.

در حوزه پاپ مسابقه تولید است!

در ادامه مهدوی به این موضوع اشاره کرد که موسیقی پاپ امروزه خیلی فراگیر شده و کهن دیری در این زمینه گفت: من فکر می کنم موسیقی پاپ دارد به راه خود می رود. آثار فرهنگی روی اجتماع آثاری می گذارد که بعد از چند سال مشخص است. اکنون به شکلی شده که انگار آدمها مسابقه تولید دارند و بیش از حد آثار تولید می شود. این موضوع باعث شده کارها شبیه هم شود و آهنگساز نتواند روی همه کارها دقت کند. کسی که زیاد کار می کند دقتش کم می شود مگر اینکه نابغه باشد.

وی درباره کارهای جدیدش خبر داد: آلبومی را مشترک با آقای اصفهانی کار کرده و در گذشته موسیقی آن را ساخته بودم که ممکن است آن را ضبط کنیم. درباره کارهای دیگر هم باید شرایط پیش بیاید و آن را بسنجم تا ببینم می توانم کار خوبی انجام بدهم یا خیر.

موسیقی پاپ ما کپی دیگر کشورها است

آهنگساز فیلمهای سینمایی «برج مینو»، «روز سوم» و «رنگ خدا» در پایان در پاسخ به این سوال که آیا موسیقی پاپ ما پاپ وطنی است؟ تصریح کرد: اصلا. خیر. اگر گوش بدهید متوجه می شوید. در حالی که شما اگر موسیقی پاپ کره را گوش بدهید در می یابید این موسیقی خاص این کشور است، البته نه به خاطر زبانش. اما موسیقی ما به خاطر تولید زیاد از کشورهای دیگر چون کشورهای غربی یا همسایه کپی می شود.

«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا، شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت