مناقشات امروز موسیقی از 38 سال پیش شروع شده

مناقشات امروز موسیقی از 38 سال پیش شروع شده مناقشات امروز موسیقی از 38 سال پیش شروع شده

صدیق تعریف:‌

مناقشات امروز موسیقی از 38 سال پیش شروع شده/باید همگی تمرین دموکراسی کنیم

نشست بیان مطالبات اهالی فرهنگ و هنر با حضور رضا کیانیان، صدیق تعریف، عبدالجبار کاکایی و سلمان امین و پیام محمود دولت‌آبادی بعدازظهر امروز شنبه نهم خردادماه در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صدیق تعریف (خواننده آواز سنتی) در این مراسم ابتدا خاطره‌ای از اولین حضور خود در عرصه موسیقی در سال‌های بعد از انقلاب را بیان کرد و گفت: 38 سال پیش یعنی فروردین 58 گروه شیدا و عارف که پیش از انقلاب نیز بسیار فعال بود و سرپرستانی صاحب اندیشه داشت که به فکر منافع مردم و اعتلای فرهنگی بودند، همچنان ادامه کار می‌داد. یادم هست چند ماهی به انقلاب مانده بود و این گروه با همکاری آقایان مشکاتیان، لطفی و علیزاده بعد از آنکه با محدودیت مواجه شدند به شکل زیرزمینی؛ موسیقی و سرودهایی ساختند که هنوز هم شنیده می‌شود.

وی ادامه داد: بهار 58 قرار بود کنسرتی متشکل از سرودهای آقای علیزاده در دانشگاه هنرهای زیبا اجرا شود. سرودهایی با مضامین اجتماعی و تاریخی و خوانندگی شهرام ناظری. تقریباً از همان جا آغاز شد که گفتند خواننده چه باید بخواند و چه نخواند و دیگر آواز بد است و تصنیف خوب است. ‌آن سال من جزو گروه کر گروه بودم و درست در حالی که به دنبال آماده‌سازی‌های نهایی بودیم؛ دانشجویان تندرو آمدند و بساط کار را بهم ریختند. ما هم موفق به اجرا نشدیم. یعنی مناقشات امروز موسیقی از 38 سال پیش شروع شده و همچنان ادامه دارد.

این خواننده موسیقی کشورمان همچنین با اشاره به نامه دیروز محمدجواد لاریجانی به وزیر ارشاد درباره پخش نشدن ربنای استاد شجریان اظهار داشت: آخرین نمونه موضع‌گیری‌ها در برابر موسیقی را دیروز و در جریان پاسخ محمدجواد لاریجانی به درخواست پخش ربنای شجریان شنیدیم که می‌گفت به دلیل اینکه خوانش استاد از این دعا تم آوازی دارد قابل پخش نیست. می‌توان گفت آقای لاریجانی! سال‌هاست که اذان شگفت‌انگیز موذن‌زاده اردبیلی پخش می‌شود و یکی از زیباترین اذان‌ها و تنها اذان ایرانی است که در دستگاه شور و بیات ترک خوانده شده. اینها یعنی باید فرهنگ‌سازی درستی انجام دهیم و تک تک ما در قبال این فرهنگ سازی مسئولیم و باید در حد توان خود حتی یک قدم هم که شده داستان را به پیش ببریم.

او گریزی نیز به سال دوم دانشگاه خود و آغاز کار تئاتر زد و اینکه در هنگام یک بداهه‌خوانی از تصنیفی از استاد شجریان مورد تشویق ایرج پزشک‌زاد قرار گرفته است و ادامه داد: همه ما باید تمرین دموکراسی کنیم و دگراندیشان و کسانی که ما را قبول ندارند، را بربتابیم. این تلاش، تلاشی صدساله است که از مشروطه شروع شد و به شکست انجامید و مردم مجدد برای آن تلاش می‌کنند. انتظار داریم بعد از چهل سال از پیروزی انقلاب درباره مسئله کنسرت و موسیقی به یک تغییر و تحول اساسی برسیم و در کنار آن بتوانیم همدیگر را تحمل کنیم.

تعریف در پایان یادآور شد: باید تحمل یکدیگر را یاد بگیریم. حالا که به این مسائل آگاه شدیم باید تمرین کنیم و سخنان دیگران را هم بربتابیم. درست است رسیدن به این نقطه سخت است ولی باید برای آن تمرین کنیم. تاکید بر فردیت و احترام به آرا و نظر مردم این نیست که روح جامعه برای ما مهم نیست بلکه یعنی باید به انتخاب تک تک افراد احترام گذاشت و مثلاً در هنر اگر مردم من را خواستند در خدمتشان هستم و اگر نخواستند و انتخاب دیگری داشتند بازهم باید حق و حقوق خودشان را داشته باشند. نفس انتخابات نیز که در این دوره با شعور و آگاهی مردم همراه بود؛ همین است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت