کاشی ماندگار «ایرج بسطامی» کجا نصب خواهد شد؟

 • دوشنبه, 08 آبان 1396 00:11
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 1190 دفعه
کاشی ماندگار «ایرج بسطامی» کجا نصب خواهد شد؟ کاشی ماندگار «ایرج بسطامی» کجا نصب خواهد شد؟

کاشی ماندگار «ایرج بسطامی» کجا نصب خواهد شد؟

پس از سال‌ها از فقدان ایرج بسطامی، حالا «کاشی ماندگار»ی که نام او بر آن حک شده، به دست خواهر این هنرمند سپرده می‌شود؛ او در شرایطی از دنیا رفت که از مال و ملک دنیا چیزی برای عزیزانش باقی نگذاشت، پس قرار است این کاشی در کجا نصب شود؟

به گزارش ایسنا، زلزله بم در کنار خرابی‌های زیادی که برجا گذاشت جان ایرج بسطامی، خواننده موسیقی ایرانی، را نیز در ۴۶ سالگی گرفت؛ طبق گفته خواهر این هنرمند او پس از درگذشتش ملک یا مالی را به ارث نگذاشت.

در این میان چند روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه «مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان،کاشی میراث ماندگار منزل پدری ایرج بسطامی را که در زلزله بم ویران شد، به فاطمه بسطامی خواهر زنده یادبسطامی تحویل داد.»

کاشی ماندگار ابتکاری از سازمان میراث‌فرهنگی کشور است که سردر خانه‌های پیشکسوتان و اهالی نامدار فرهنگ و هنر نصب می‌شود؛ با توجه به اینکه ایرج بسطامی از خود خانه‌ای نداشت قرار است این کاشی در کجا نصب شود؟

فاطمه بسطامی ـ خواهر زنده‌یاد ایرج بسطامی ـ در این‌باره به ایسنا می‌گوید: ایرج بسطامی فردی مادی‌ نبود و به مال دنیا توجهی نداشت. تنها دارایی او وسایل شخصی و هنری بود. ما تنها یک خانه پدری برایمان مانده که من قصد دارم این خانه را که تنها سرمایه ما است، در خدمت فرهنگ و آموزش شهرم قرار بدهم زیرا جوانان شهرم هیچ امکانات آموزش هنری ندارند.

او که مدیرعامل موسسه ایرج ابسطامی است، ادامه می‌دهد: ما قصد داریم یک مجتمع فرهنگی، هنری و گردشگری در این مکان بسازیم. طبق رایزنی‌ها و جلسه‌های متعددی که من با مسوولان فرمانداری، شهرداری و اعضای شورای شهر در محل فرمانداری داشتم ساخت این مجتمع تصویب شد اما هنوز هیچ جواب مثبتی از شورای شهر برای اینکار دریافت نکردیم.

بسطامی با بیان اینکه قرار است این مجتمع توسط شهرداری ساخته شود، اظهار می‌کند: من از اسفندماه به طور مجدد و مکرر پیگیر این موضوع شدم؛ من درخواست ساخت مجموعه را نوشتم اما هنوز هیچ اقدامی نشده است. این کار جزو وظایف مسوولان شهر است اما هنوز بعضی از آن‌ها به وظایفشان عمل نمی‌کنند.

رییس جشنواره موسیقی ایرج بسطامی با اشاره به دریافت «کاشی ماندگار ایرج بسطامی» می‌گوید: مدیرکل اداره گردشگری استان با ما همکاری خوبی دارد و زمانی که اطلاع پیدا کردند قرار است توسط شهرداری بم این مجتمع ساخته شود، کاشی را به عنوان امانت دراختیار من قرار دادند تا پس از ساخت این کاشی بر سر زادگاه او نصب شود.

خواهر زنده‌یاد ایرج بسطامی‌ بیان می‌کند: قرار قطعی بود این مجتمع ساخته شود برای من عجیب است هنوز با شورای شهر بم به توافق نرسیدیم. مردم شهر بم همه آرزوی این مجتمع را دارند و قبلا طومار نوشتند و در این‌باره از مسوولاندرخواست کردند اما ترتیب اثر داده نشد امیدوارم اینکار سرانجام پیدا کند و ساخته شود وگرنه من نیز مانند بقیه همشهری‌هایم که قصد خدمت به بم را داشتند اما با بی‌توجهی مسوولان روبرو شدند؛ از این کار کناره خواهم گرفت.

او همچنین درباره «جشنواره موسیقی ایرج بسطامی» اظهار می‌کند: جشنواره ایرج بسطامی سومین دوره خود را در سطح ملی برگزار می‌کند. ما در حال رایزنی‌ برای جذب اسپانسر هستیم. امیدوارم زودتر جوابی بگیریم که شرمنده دوستان و هنرمندانی که با ما همکاری می‌کنند، نشویم.

فاطمه بسطامی همچنین درباره فعالیت‌های دیگرش به غیر از این جشنواره اظهار کرد: من در موسسه ایرج بسطامی که در کرمان قرار دارد، مشغول فعالیت آموزشی هستم که این موسسه از شهرستان‌های اطراف نیز هنرآموز دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت