درخشش گل نیلوفر آبی، یک سالن خلوت و مهدی جهانی

درخشش گل نیلوفر آبی، یک سالن خلوت و مهدی جهانی درخشش گل نیلوفر آبی، یک سالن خلوت و مهدی جهانی

روایت اولین شب از جشنواره موسیقی فجر؛

درخشش گل نیلوفر آبی، جای خالی نمادهای فجر، یک سالن خلوت و مهدی جهانی

اولین شب از سی و سومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، چهارشنبه ۲۰ دی ماه، با اجراهایی از ژانرهای موسیقی پاپ، معاصر، کلاسیک، نواحی، جز و ارسترال ایرانی در شش سالن شهر تهران به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بدون تردید پدیده شب اول این دوره از جشنواره موسیقی فجر؛ اعضای جوان «ارکستر نیلپر» بودند که برنامه‌ای از موسیقی معاصر را روی صحنه بردند. می‌گویند نیلپر در زبان ایران باستان به معنای گل نیلوفر آبی است و نماد صلح و دوستی ایرانیان نزد سایر کشورهای جهان محسوب می‌شده است.

ارکستر جوان نیلپر که از نوازندگان سازهای آرشه‌ای مانند موسیقی کلاسیک مانند ویلن، ویلن آلتو، ویلنسل و کنترباس تشکیل شده، ساعت ۳۰: ۱۸ در سالن رودکی روی صحنه رفت و در بخش اول اجرایش قطعات «سمفونی برای سیم آزاد» از لوئیس اندریسن، «نیایش و کیهان» از ارنستو فرری و «حقه‌های لرزان» از جان آدامز را که همگی در حوزه موسیقی معاصر قرار می گرفتند، برای مخاطبانشان به اجرا درآوردند. اجرایی که مورد تحسین کارشناسان و موزیسین‌های حاضر در سالن قرار گرفت.

این ارکستر خصوصی در بخش دوم کنسرت خود همچون بخش اول برنامه‌اش به خوبی از عهده اجرای رپرتوار مشخص شده برآمدند تا نشان دهند استعدادهای خوبی در میان نسل جوان این حوزه وجود دارند که اکنون پا به میدان گذاشته‌اند.

نکته قابل تامل درمورد این اجرا به تعداد صندلی‌های خالی سالن رودکی بازمی‌گشت به طوری‌که نزدیک به نیمی از صندلی‌های سالن خالی از مخاطب بود. 

همزمان با اجرای ارکستر نیلپر، ارکستر چکاوک به سرپرستی رضا شایسته نیز از ساعت ۳۰: ۱۸ در تالار وحدت اجرای خود را آغاز کرد. در این اجرا نیز درصد قابل توجهی از صندلی‌های سالن خالی بودند.

ارکستر چکاوک که ارکستر موسیقی ایرانی محسوب می‌شود، در تالار وحدت برنامه‌اش را روی صحنه برد. این اجرا مهمانان ویژه‌ای هم داشت. سیدمحمد مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی) از نزدیک شاهد اجرای این ارکستر بودند.

تالار وحدت پس از برنامه ارکستر چکاوک، میزبان گروه «نوبانگ مهر» به سرپرستی و آهنگسازی محسن حسینی و به خوانندگی عبدالحسین مختاباد بود که از ساعت ۳۰: ۲۱ در تالار وحدت به اجرای برنامه ‌پرداختند. همزمان با این اجرا گروه «کر فلوت تهران» به سرپرستی فیروزه نوایی در تالار رودکی، رپرتواری از موسیقی کلاسیک را با آثاری از موتسارت، ویوالدی، برامس، ادوارد گریک، چایکوفسکی، بورن، دی وراک و حشمت سنجری به اجرا درآورد.

فیروزه نوایی و همسرش (سعید تقدسی) که در این اجرا رهبری گروه را برعهده داشت، تلاش‌های بسیاری را برای راه‌اندازی «کر فلوت تهران» انجام داده‌اند تا باتوجه به ضعف عمده‌ای که ارکسترهای ایرانی در بخش سازهای بادی داشته‌اند، نسل جوان و توانمندی در این حوزه تربیت شوند. اجرای شب گذشته «کر فلوت تهران» نشان داد تلاش‌های این دو موزیسین نتیجه‌بخش بوده و اتفات جاب توجهی را در آینده‌ای نه چندان دور در زمینه نوازندگی سازهای بادی در کشورمان شاهد خواهیم بود.

 اولین شب از جشنواره موسیقی فجر درحالی سپری شد که مجموعه بنیاد رودکی و ویژه تالار وحدت از نمادها و تبلیغات فیزیکی سی و سومین دوره جشنواره موسیقی فجر هنوز خالی بود. تالار وحدت همواره محوری‌ترین سالن در تمام ادوار جشنواره موسیقی فجر محسوب می‌شود و معمولا مسئولان و شخصیت‌ها و چهره‌های دولتی و غیردولتی در همین سالن بخش‌هایی از برنامه‌های جشنواره موسیقی فجر را می‌بینند؛ در واقع تالار وحدت نقش همان «کاخ جشنواره» را در جشنواره‌های سینمایی دارد به همین دلیل خالی بودن این مجموعه از تبیغات فیزیکی جشنواره جای سوال داشت. می‌توان گفت تنها المان مرتبط با جشنواره همان دکورهای روی سن محسوب می‌شد.

سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران نیز شب گذشته میزبان دو اجرا بود که طی آن گروه «جز و شهر» به سرپرستی «میشاییل کار» از اتریش از ساعت ۳۰: ۱۸ و «تریو وایلد استرینگز» با همراهی مهیار طریحی از ساعت ۳۰: ۲۱ به اجرای برنامه خواهند پرداختند.

در بخش پاپ سی و سومین جشنواره موسیقی فجر نیز علی زندوکیلی از ساعت۳۰: ۲۱ در برج میلاد و مهدی جهانی از ساعت ۲۲ در سالن ایرانیان (واقع در ابتدای اتوبان کرج، ورودی غربی ورزشگاه آزادی، بعد از هتل المپیک) روی صحنه رفتند.

برج آزادی نیز شب گذشته میزبان دو گروه از مازندران و کردستان بود که طی آن گروه «نیما» به سرپرستی فضل‌الله دهقان از مازندران از ساعت ۳۰: ۱۸ و گروه «ژی» به سرپرستی شاهین شهبازپور از کردستان از ساعت ۳۰: ۲۱ به اجرا پرداختند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت