چاپ کردن این صفحه

یازده نکته برای تمرین نوازندگی

یازده نکته برای تمرین نوازندگی یازده نکته برای تمرین نوازندگی

یازده نکته برای تمرین نوازندگی

 

نوازندگی نیز مانند دیگر فنون، نیاز به تمرین منظم و مشخص دارد. بخشی از تمرین، مربوط به فراهم کردن شرایط مناسب تمرین است که معمولا به آن توجه کافی نمی شود. در این نوشته، به این نکات می پردازیم.

تمرین هر روز

حتی بهترین نوازندگان نیز تلاش می کنند تا ساز خود را روزانه تمرین کنند. تمرین را جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهید. تعیین کنید بهترین زمان برای تمرین چه زمانی است. اگر دوست دارید صبح ها تمرین کنید، حداقل یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید. برای عصر، تمرین خود را بعد از استراحت ظهر وبه دور از خستگی انجام دهید. اگر یک روز تمرین را رها کردید، نگران نباشید، اما سعی کنید جلسه تمرینی از دست رفته را با افزایش زمان تمرین حداقل به مدت 20 دقیقه برای جلسه بعدی خود جبران کنید.

 

هرگز تمرینات و گرم کردن انگشتان خود را فراموش نکنید

اگر می خواهید نوازنده خوبی باشید، تمرینات انگشتان و سایر اشکال گرم کردن بسیار مهم هستند. نه تنها دست ها و انگشتان شما را انعطاف پذیرتر می کند، بلکه خطر آسیب دیدگی را نیز کاهش می دهد. هر نوازنده ساز باید قبل از نواختن یا اجرا ابتدا تمرین گرم کردن را انجام دهد. شما یک ماراتن را بدون انجام حرکات کششی انجام نمی دهید، همین اصل در مورد نواختن ساز نیز صدق می کند.

 

روزانه حداقل 20 دقیقه تمرین کنید

چرا 20 دقیقه؟ این یک زمان قابل کنترل برای مبتدیان است، نه خیلی کوتاه است که هیچ کاری انجام ندهید و نه خیلی طولانی است که در نهایت احساس بی حوصلگی کنید. وقتی می گویم 20 دقیقه به خود درس مربوط می شود. 5 دقیقه را برای گرم کردن و 5 دقیقه را برای سرد کردن و پایان تمرین، درست مانند یک ورزش معمولی اختصاص دهید. یعنی باید حداقل 30 دقیقه در روز را برای جلسات تمرینی اختصاص دهید.همانطور که علاقه شما افزایش می یابد، متوجه خواهید شد که زمان تمرین روزانه شما نیز افزایش می یابد.

به صدای بدنت گوش کن

گاهی اوقات نوازندگان اهمیت تناسب را نه تنها از نظر ذهنی بلکه از نظر بدنی نیز فراموش می کنند. اگر برای خواندن نت موسیقی جلوی خود به سختی می افتید، چشمان خود را چک کنید. اگر برای شنیدن درست صدای سازتان دچار مشکل هستید، یک معاینه گوش را در نظر بگیرید. اگر هر بار که برای تمرین می نشینید کمرتان درد می گیرد، تعیین کنید که آیا این ربطی به وضعیت بدنی شما در زمان تمرین دارد یا خیر. به بدن خود گوش دهید، توجه کنید؛ اگر احساس کردید چیزی درست نیست، در اسرع وقت برای بررسی بیشتر برنامه ریزی کنید.

محل تمرین باید راحت باشد

آیا صندلی شما راحت است؟ آیا هوای اتاق تهویه مناسبی دارد؟ آیا نور مناسب وجود دارد؟ مطمئن شوید که محل تمرین شما راحت و عاری از حواس پرتی است تا بتوانید تمرکز کنید. همچنین، برنامه تمرینی خود را با توجه به فصل ها تنظیم کنید. به عنوان مثال، در طول تابستان که هوا گرمتر است، می توانید در هوای خنک صبح تمرین خود را برنامه ریزی کنید. در طول زمستان و در صورت امکان، زمان تمرین خود را در ظهر و بعدازظهرها که هوا گرمتر است تنظیم کنید.

به یاد داشته باشید، این یک مسابقه نیست

به خاطر داشته باشید که افراد با شتاب متفاوتی موسیقی و نوازندگی را یاد می گیرند، برخی از آنها سریع و برخی برای پیشرفت زمان بیشتری نیاز دارند. اگر احساس می کنید کندتر از همکلاسی هایتان پیشرفت می کنید، نگران نباشید. داستان لاک پشت و خرگوش را به خاطر دارید؟ وقتی به خود شک دارید این را در نظر داشته باشید. بهترین نوازندگان با اراده و صبر به سطح موفقیت خود رسیدند. این نیست که شما چقدر سریع نواختن یک قطعه موسیقی را یاد گرفتید. مهم اینست که شما با قلب خود بنوازید و لذت ببرید.

با معلم خود راحت باشید

اگر در کلاس انفرادی یا گروهی شرکت می کنید، مطمئن شوید که با معلم خود ارتباط خوبی برقرار می کنید. اگر مشکلی وجود دارد که با آن دست و پنجه نرم می کنید یا چیزی وجود دارد که کاملاً درک نمی کنید، با معلم خود مشورت کنید. معلم شما همراه شماست، او آنجاست تا به شما کمک کند. اگر در مورد یک درس یا قطعه موسیقی خاص مشکل دارید، راحت باشید و از نزدیک شدن به معلم موسیقی خود خجالت نکشید.

مراقب ساز خود باشید

ساز شما به عنوان دوست و شریک زندگی شما در نوازندگی است. فقط نوازنده خوب بودن کافی نیست، باید ساز با کیفیت هم داشته باشید. مراقب ساز خود باشید؛ اگر احساس می کنید سازتان مشکلی دارد، منتظر نمانید و فوراً آن را بررسی کنید.

به خودتان پاداش دهید

اگر به تازگی قطعه‌ای را یاد گرفتید که قبلاً با آن مشکل داشتید، به خود پاداش دهید. نیازی نیست خود را به زحمت بیندازید، انجام کاری که از آن لذت می برید به خودی خود یک پاداش است. پاداش دادن به خودتان به شما روحیه می دهد و شما را برای یادگیری بیشتر تشویق می کند.

از نوازندگی لذت ببرید

همه ما می خواهیم در انجام کارها بهترین باشیم، اما دوست داشتن کاری که انجام می دهید مهم تر است. هرگز فراموش نکنید که با وجود سختی های تمرین نوازندگی، نواختن یک ساز لذت‌بخش است. با پیشرفت، عشق و لذت شما از موسیقی نیز افزایش می یابد. شما در حال شروع یک سفر شگفت انگیز هستید، از آن لذت ببرید!

تجهیزات مورد نیازتان را فراهم و آماده کنید

قبل از هر جلسه تمرین، مطمئن شوید که تمام موادی که نیاز دارید آماده شده و در دسترس هستند. البته به غیر از ساز، در اینجا چیزهای دیگری وجود دارد که می توانید در طول جلسات تمرین خود از آنها استفاده کنید. مانند مترونوم، تیونر و...

 

رضا کلانتری

دوم فروردین هزار و چهارصد و یک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 03 فروردين 1401 01:00
  • اندازه قلم
موسیقی هنری ایران

آخرین‌ها از موسیقی هنری ایران

موارد مرتبط

برای ارسال نظر وارد سایت شوید