×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 27

باغ‌های معلق انگور به رودکی می‌رود

 • چهارشنبه, 23 فروردين 1396 23:58
 • منتشرشده در کنسرت ها
 • خواندن 737 دفعه

باغ‌های معلق انگور به رودکی می‌رود

باغ‌های معلق انگور به رودکی می‌رود

باغ‌های معلق انگور به رودکی می‌رود
باغ‌های معلق انگور به رودکی می‌رود

کشف یک فرصت از بین نرفته

گروه موسیقی«گاه» بعد از یک سال و نیم تمرین روز هفتم اردیبهشت ماه کنسرت «باغ های معلق انگور» را در تالار رودکی با ویژگی های متفاوت به صحنه می برد.

حمید مرادیان سرپرست گروه موسیقی «گاه» در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزییات کنسرت گروه بیان کرد: این کنسرت که ساعت ۲۰:۳۰ روز پنجشنبه هفتم اردیبهشت ماه در تالار رودکی تهران برگزار می شود بداهه ای بر اساس موسیقی ایران در اقوام کهن است که در آن موسیقی ایرانی و موسیقی رنسانس اروپا نه به صورت تلفیقی بلکه موازی با هم شنیده می شوند. نکته جالب دیگر اینکه تمرین برای به صحنه بردن اجرای زنده این آثار بیش از یک سال و نیم زمان برده که فکر می کنم در قالب خود می تواند اتفاق ویژه ای باشد زیرا طی سال های اخیر آماده سازی برای اجرای کنسرت ها محدود به چند روز قبل از برگزاری برنامه ها بوده و این نکته مهمی است که یک گروه موسیقی بیش از یک سال و نیم زمان را صرف اجرای یک برنامه زنده کرده است.

وی با اشاره به ویژگی های فعالیت هنرمندان در گروه موسیقی «گاه» توضیح داد: در گروه «گاه» مضمون صلح و عشق به عنوان نیاز جهان امروز، بهانه و انگیزه ای است برای کنار هم نشاندن دو موسیقی به مثابه دو فرهنگ بی آنکه هیچ یک نیاز به تغییر و تبدیل آنچنان پیدا کنند. ایده بداهه نوازی هم بر اساس دو فرهنگ موسیقایی، زمانی شکل گرفت که سعی کردیم بیازماییم که آیا ممکن است دو موسیقی به ظاهر متفاوت را همزمان با هم نواخت و در عین حال آنها را در زیبایی شناسی فرمال و جمله بندی یکدیگر محفوظ داشت؟ به هر ترتیب در این برنامه سعی شده موسیقی دستگاهی ایران در کنار موسیقی رنسانس اروپا و دیگر اقوام کهن جهان شنیده شود.

مرادیان در پایان عنوان کرد: در این اجرا سنتور به عنوان ساز ایرانی معرف فرهنگ موسیقایی ایران و به طور خاص ردیف دستگاهی است و ویولا نیز معرف فرهنگ های غیر ایرانی که در جمله بندی و حتی مدها با موسیقی ایران متفاوت هستند. به هر صورت این مجموعه تلاشی برای خلق موسیقی دوبعدی به مفهوم دو زیبایی شناسی متفاوت است که به طور موازی و با فاصله ای معنادار از هم حرکت کرده و موسیقی را پیش می برند. این دیدگاه بر منجمد بودن موسیقی در زمان و مکانی خاص باور ندارد و آنچه در نهایت عرضه می شود نه از جنس موسیقی «آفریده شده» که از جنس موسیقی «کشف شده» است.

گروه موسیقی «گاه» به سرپرستی حمید مرادیان از جمله گروه های فعال حوزه موسیقی است که فعالیت خود را از سال ۹۴ در عرصه موسیقی آغاز کرد. این گروه زمستان سال ۹۴ کنسرتی را در باغ نگارستان تهران روی صحنه برد. این در حالی است که به زودی آلبومی با عنوان «باغ های معلق انگور» در دسترس علاقه مندان موسیقی قرار می گیرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 فروردين 1396 23:58
 • اندازه قلم

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت