شهرام میرجلالی: آواز، هنری مردانه است

شهرام میرجلالی: آواز، هنری مردانه است شهرام میرجلالی: آواز، هنری مردانه است

شهرام میرجلالی در نشست آیین آواز مطرح کرد:

«آواز، هنری مردانه است»

یک نوازنده تار، آواز را هنری مردانه دانست و گفت که خانم‌های خواننده بهتر است به اجرای تصنیف و ترانه مشغول باشند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی نشست آیین آواز، یازدهمین نشست آیین آواز عصر 27 تیرماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

 این نشست با آواز حضور شهاب الدین قلم نویس در مایه دشتی آغاز شد. او یکی از دو هنرجوی برگزیده کلاس‌های حسام الدین سراج است که در این شب، به حاضران معرفی شد. آواز قلم نویس را دو نوازنده جوان به نام‌های بهزاد شایان‌فر (سنتور) و مهدی قاسمی (تمبک) همراهی کردند.

در ادامه نوبت به ارائه مبحث فنی و تئوریک رسید. ابتدا سراج به عنوان استاد میهمان این ماه به همراه علی شیرازی کارشناس مجری برنامه روی صحنه آمدند تا درباره موضوع «زیبایی شناسی آواز ایرانی» صحبت کنند.

شیرازی اعلام کرد: نخستین بار است که بحث تئوریک در دو بخش عرضه می‌شود و البته وقت محدودتری نسبت به گذشته در اختیار میهمانان قرار خواهد گرفت.

سراج نیز به تعریف زیبایی شناسی پرداخت و مصداق‌های آن را در هنر آواز ایرانی برشمرد. او همچنین از تحریر به عنوان مؤلفه‌ای مهم در هرچه زیباتر و غنی‌تر شدن آثار آوازی ما نام برد و در ادامه نیز بر ضرورت درستی ادای کلام و شعر در یکایک کلمات و حتی حروف شعری تأکید کرد.

 نکته جالب در میانه‌های ارائه این مبحث، اجرای قطعه‌های مثالی آوازی بود که سراج هم این کار را به سبک و سیاق نشست آیین آواز به خوبی انجام داد.

شیرازی نیز تاکید کرد که از ابتدای راه‌اندازی سلسله نشست‌های آیین آواز هم هدف اصلی، پرداختن به مباحث فنی و تئوریک در هنر آواز بوده تا به امید خدا بتوانیم بر بخشی از فقر تئوریک موجود در این هنر غلبه کنیم.

با پایان نخستین بخش مبحث فنی، سلیمان رضایی دومین هنرجوی کلاس‌های حسام الدین سراج به همراه امیر متولی (نوازنده سه‌تار) روی صحنه آمدند و آوازی را در دستگاه راست پنجگاه اجرا کردند.

 سپس قاسم رفعتی (خالق و مجری آواز مشهور سحرگهان) به درخواست سراج و شیرازی روی صحنه آمد و به همراه تار شهرام میرجلالی آواز زیبای دیگری را در مایه ابوعطا از خود به یادگار گذاشت.

در ادامه نوبت به دومین بخش مبحث فنی رسید که این بار با حضور میرجلالی برگزار شد و شیرازی هم او را همراهی کرد.

میرجلالی نیز شمه‌های دیگری از موضوع زیبایی شناسی آواز ایرانی را عرضه کرد و ضمن برشمردن عوامل مهمی که در زیبایی آواز دخالت و حضور دارند، طبق تجربه شخصی خودش آواز را هنری مردانه قلمداد کرد و گفت که خانم‌های خواننده بهتر است به اجرای تصنیف و ترانه مشغول باشند و آواز را به خوانندگان مرد بسپارند. این صحبت با انتقاد علی شیرازی همراه شد که تعدادی از آوازخوانان برتر یک سده اخیر را نام برد و سخن میرجلالی را با چالش روبرو کرد.

با پایان این بخش، سراج و میرجلالی، آوازی را در دستگاه سه‌گاه به عنوان حسن ختام این نشست اجرا کردند.

علی رستمیان، محمود مخدوم، فاضل جمشیدی، علیرضا فریدون‌پور، وحید تاج، هادی حسینی، محمدرضا گلبانگ، مجید پایدار، مهدی اصغرپور، محمود حشمت، مازیار عطاریان، عارف احسن، حسام‌الدین صحرایی، سعید ناظمی، محمد قزلباش، محمد کاریزنوی، علی اکبر کهربایی و علیرضا حاجی طالب از هنرمندان حاضر در این نشست بودند.

در پایان برنامه، کارشناس  مجری برنامه اعلام کرد که دوازدهمین نشست آیین آواز از ساعت 18 سه‌شنبه 24 مرداد در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت