از چه زمانی درس های موسیقی را برای کودک آغاز کنیم؟

از چه زمانی درس های موسیقی را برای کودک آغاز کنیم؟ از چه زمانی درس های موسیقی را برای کودک آغاز کنیم؟

 

از چه زمانی درس های موسیقی را برای کودک آغاز کنیم؟

اختصاصی موسیقی هنری ایران: اگر موتزارت اولین سمفونی خود را در 8 سالگی نوشت، آیا فرزند شما از زمان تولد در حال یادگیری موسیقی است؟

زمان درست برای شروع درس های موسیقی چیست؟

ما همه داستان های مشهور راجع موزیسین ها را شنیده ایم، از موتزارت و نوشتن اولین سمفونی خود در سن شش یا هشت سالگی ویا آهنگسازی استیو موندربا نام هنری موتون در 11 سالگی.

اگر فرزند شما، در سن یازده سالگی باارکستر فیلارمونیک نیویورک و یا ارکستر سمفونیک شیکاگو به عنوان نوازنده همکاری داشته باشد، نشان دهنده استعداد بسیار خوب فرزندتان است.

این که آغاز موسیقی قبل از دبستان باشد یا همزمان با شروع مدرسه، بستگی به والدین و نوع برنامه ریزی شان برای کودک دارد، ولی اگر والدین آغاز درس های موسیقی را از بدو تولد در ذهنشان داشته باشند، بسیار تاثیرگذارتر است و می تواند کودک را بهتر در این مسیر قرار دهد و به موفقیت برساند.

اغلب والدین از این شکایت دارند که فرزندشان در زمان تمرین موسیقی، نسبت به یادگیری موسیقی و تمرین، بی تفاوت است و یا حتی اظهار تنفر دارد. برای همین والدین تصمیم می گیرند، یادگیری درس های موسیقی فرزند را تا زمانی که بزرگتر شوند، به تعویق بیندازند، تا زمانی که کودک، بتواند خودش ساز مورد علاقه اش را انتخاب کند.

این اظهارات ممکن است متناقض باشد. در واقع، مسئله این است که چگونه درس های موسیقی را تعریف می کنید. برای درک بهتر، مهم است که به دلایل اساسی که والدین ممکن است فرزندشان را به درس های موسیقی فرا بخوانند، توجه کنید.

یک تحقیق متقاعد کننده وجود دارد که نشان می دهد بهترین " فرصت" یادگیری موسیقی،از زمان تولد تا سن نه سالگی برای ایجاد احساس و حساسیت نسبت به موزیک در کودکان است.

در طول این مدت، ساختارهای ذهنی و مکانیسم های مرتبط با پردازش و درک موسیقی به مرحله های اولیه توسعه می رسند، و این امری تعیین کننده برای یادگیری موسیقی کودکان در این سن است.

ولی مسئله مهم زمان آغاز یادگیری موسیقی نیست، مهم، هدف از یادگیری درس های موسیقی برای کودکان است.

به عنوان مثال، کودکان بسیار کوچک توانایی نوازندگی ندارد، بلکه برای کسب تجربه و یادگیری برای ایجاد ارتباط معنی دار با موسیقی در ادامه و سن جوانی، باید از کودکی آموزش را آغاز کرد. اگر این هدف شماست، پس "درس موسیقی" می تواند و باید پس از تولد و قطعا در سال اول کودکی آغاز شود.

این "درس ها" لازم نیست و در واقع، در ابتدا نباید بسیار رسمی باشد. والدین می توانند با وسایل و لوازم مختلف، کودک را در محيط موسیقی قرار دهند.

شما باید فرزندتان را با تمرکز بر روی موسیقی با فعالیت های حرکتی ساده مانند بازی های همراه با موسیقی، چرخش یا رقص در حین نگه داشتن کودک در آغوش خود، یا آواز خواندن یا بازی کردن با وسایل کودک، با موسیقی آشنا کنید.

هنگامی که کودک در حدود سن سه سالگی است، ممکن است زمان بیشتری برای "درسهای رسمی" باشد. هدف، نوازندگی یک ساز و همچنین توسعه مهارتهایی مانند شناسایی ضرب و ریتم در موسیقی، شناسایی ملودی یا شناسایی سازهاست.

این درس های موسیقی برای والدین و کودک که به همراه هم برگزار می شود، ممکن است درکلاس های پیش دبستانی که توسط معلم خصوصی، آموزشگاه های موسیقی یا مراکز آموزش موسیقی برگزار آموزش داده شود.

برای تعیین اینکه آیا یک کلاس برای کودک شما مناسب است یا خیر، اطمینان حاصل کنید که اهداف و انتظارات شما با معلم همخوانی داشته باشد.

در سن پنج سالگی، اکثر کودکان یک زیربنای موسیقی را ساخته اند که آنها را برای درسهای رسمی موسیقی آماده کرده است.

با این حال هنوز هم، هدف از درس موسیقی، نمایش نوازندگی در حد عالی نیست، بلکه مهم درک بیشتر موسیقی است.

پیانو و ویولن دو ابزار رایج در این عرصه هستند، اما برخی دیگر با فلوت ریکوردر، گیتار یا لوت (یوکلله) نیز به موفقیت هایی رسیده اند.

در 10 سالگی، کودک مهارت های مختلفی برای انتخاب ساز به دست می آورد. آنها همچنین قدرت فیزیکی خود را برای نوازندگی یک ساز متفاوت دیگر مانند سازهای برنجی یا زهی بزرگ که نیاز به قدرت و استحکام بیشتری دارند، به دست می آورند.

در حدود این زمان، هدف از درس موسیقی، از کسب تجربه با موسیقی به بهبود توانایی عملکرد تغییر می کند.

به طور خلاصه، و در پاسخ به سوال "از چه سنی باید بچه ها درس های موسیقی را شروع کنند؟" می شود گفت:

فعالیت های غیر رسمی با موسیقی باید به زودی پس از تولد شروع شود، به دنبال کلاس های سیستماتیک تر در حدود سه سالگی و درس هایی با هدف یادگیری ساز بین شش تا نه سالگی باشید.

به خاطر داشته باشید که این تنها یک دستورالعمل است ولی بدون شک استثناهایی بر اساس کودک و معلم وجود دارد. تجربه ی موسیقایی در سنین ابتدایی در پروسه ی رشد کودک بسیار مهم است. مانند مهارت دوچرخه سواری و یا یادگیری زبان، این مهارت ها را می توان بعدا در زندگی آموخت، اما هرگز نمی تواند به این شکل و در سنین پایین باشد، زیرا برای عملکرد مؤثر، آموزش و استمرار بسیار مهم است.

دکتر رابرت کتییتا، دبیر دانشکده موسیقی تورنتون در جنوب کالیفرنیا است. او نویسنده "ارتقاء کودکان و نوجوانان موسیقی" و سخنران محبوب است که تخصص های آن شامل مدرسه متوسطه، آموزش کور، نظریه های یادگیری و روانشناسی موسیقی است. علاوه بر این، او یک موسیقیدان و مربی برجسته و با دانش گسترده در مورد طیف گسترده ای از استعداد موسیقی در سطح ملی و همچنین در سطح بین المللی است.

ترجمه: رضا کلانتری

 

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آبان 1396 00:48
  • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید