طنین ساز و آواز «خورشید»ها

طنین ساز و آواز «خورشید»ها طنین ساز و آواز «خورشید»ها

طنین ساز و آواز «خورشید»ها

انسان‌ها باهم فرقی ندارند، همه آن‌ها ریتم را می‌فهمند و با موسیقی ارتباط برقرار می‌کنند. انسان‌ها باهم فرقی ندارند، همه آن‌ها در ذات خود توانمند هستند، قرار نیست برای کسی دلسوزی کنیم، همه می‌توانند تواناییشان را به رخ بکشند.

به گزارش ایسنا، این کاری است که گروه موسیقی «خورشید» انجام داد؛ کودکانی از جنس سندروم داون، اوتیسم یا بیماری‌های خاصی که ما آن‌ها را از انجام برخی کارها ناتوان می‌دانیم به روی صحنه رفتند، به خوبی نواختند و خواندند و حال مخاطبانشان را خوب کردند.

آن‌ها از ایران خواندند و مادر، سری هم به قوم‌های ترک و لر زدند؛ با آواز خود شوری را که در سر داشتند نشان دادند. با گل پامچال به خونه مادربزرگه رفتند و جان مریم را فریاد زدند.

گروه موسیقی «بچه‌های خورشید» پیش از ظهر پنجم بهمن ماه اولین کنسرت مستقل خود را در خانه هنرمندان ایران برگزار کرد.

در معرفی این گروه آمده است:« بچه‌های خورشید، توانخواهان دیرآموزی هستند که به کمک مربی خود موسیقی و نواختن سازهای گوناگون را فراگرفته‌اند و اینک پس از تمرینات فراوان به عنوان اولین گروه کاملا مستقل موسیقی دیرآموزان در کشور کنسرت برگزار می‌کنند. »

***

مجید آهنگری کارشناسی خود را در حوزه موسیقی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دریافت کرده و سه سال است با این گروه موسیقی تمرین می‌کند.

او که در جریان کنسرت این گروه، نوازندگان و گروه کر را رهبری می‌کرد، به ایسنا گفت: ما با تلاش و پشتکار و توانستیم کار خود را به جایی برسانیم که اجراهایی در حد گروه‌های متوسط داشته باشیم.

آهنگری ادامه داد: ما خیلی رایزنی کردیم از جاهای دیگر کمک بگیریم اما متاسفانه به ما کمک نشد، شرایط خیلی سخت بود و گرنه می‌توانستیم بیشتر کار کنیم.

او تاکید کرد: علاقه به ریتم و شادی و تحرک در همه هست این بچه‌ها از این قاعده مستثنی نیستند.

آهنگری اضافه کرد: من سعی کردم با تک تک بچه‌ها کار کنم و با مربی‌های خصوصی آن‌ها در تماس بودم؛ در ادامه اجراهای گروهی گذاشتیم. آن‌ها بچه‌های کم‌توان ذهنی هستند، از سندروم داون گرفته تا اوتیسم و دیگر بیماری‌های اعصاب و معلولیت، اما ما توانستیم از توانایی‌هایشان استفاده کنیم.

او درباره ایده شکل‌گیری این گروه گفت: این بچه‌ها در میان خانواده‌هایشان و جامعه دچار کم‌توجهی هستند، ما می‌خواستیم آن‌ها امیدوار شوند می‌توانند مانند افراد عادی اجرا کنند. باور توانستن، آن‌ها را رشد داد. اولین اجراهای ما آن‌قدر خوب نبود اما بعد کار را جدی‌تر گرفتند.

آهنگری درباره حمایت دیگر موسیقیدان‌ها از این گروه گفت: این اولین اجرای رسمی ما است؛ امیدوارم آن‌ها در اجراهای بعدی در کنار ما حضور داشته باشند و ببینند خواستن توانستن است.

او همچنین با بیان اینکه این گروه در هفته سه جلسه تمرین دارد، اظهار کرد: هر جلسه و هر لحظه برای ما خاطره است. من وقتی با حالت ناراحتی از خانه بیرون می‌آیم با بچه‌ها آرامش می‌گیرم و دوباره لحظه‌شماری می‌کنم به تمرین بازگردم.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت