ساخت "دف" با روش ابداعی و دریافت مهر اصالت یونسکو توسط یک هنرمند زنجانی

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in تازه ها بازدید: 1441

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ساخت "دف" با روش ابداعی و دریافت مهر اصالت یونسکو توسط یک هنرمند زنجانی

موسیقی هنری ایران: یک سازنده‌ی ساز در زنجان با اشاره به لزوم حمایت از فعالان این عرصه، گفت: فرهنگ ساخت سازهای سنتی باید در سطح جامعه اشاعه یابد.

وحید شب‌بویی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه هنرمندان سازنده سازهای سنتی و آیینی، از جایگاه مطلوبی در سطح جامعه برخوردار نیستند، تصریح کرد: این هنر به عنوان یک شغل در سطح جامعه مطرح نیست، لذا هنرمندان این عرصه تنها با انگیزه های شخصی و بدون هرگونه چشم داشت مالی، فعالیت می‌کنند.

این سازنده ساز که با ساخت ساز دف با استفاده از روش ابداعی، موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو شده است، اظهار کرد: برای تعیین جایگاه این هنر، باید بسترسازی لازم صورت بگیرد.

شب‌بویی با اشاره به ویژگیهای اثر خود، خاطرنشان کرد: دف نوعی ساز کوبه‌ای است که از گذشته تاکنون به وسیله خم کردن چوب درختان بید و سپیدار ساخته می‌شود، اما در روش ابداعی خود دیگر نیازی به خم کردن چوب نیست، لذا محدودیت انتخاب نوع چوب از میان برداشته شده است.

وی افزود: در این روش مدت زمان صرف شده جهت ساخت ساز کاهش می‌یابد و ساز ساخته شده از لحاظ ظاهری نیز جلوه مطلوبتری دارد.

این هنرمند زنجانی با اشاره به دریافت مهر اصالت یونسکو، تصریح کرد: پس از انجام آزمون و خطا و بهره‌گیری از تجارب نوازندگان باتجربه، موفق به ابداع روش نوین ساخت دف شدم و این اثر پس از بررسیهای انجام شده، شایسته دریافت مهر اصالت یونسکو شناخته شد.

هجدهم بهمن هشتاد و نه