جشنواره، بی‌مهری‌ به موسیقی نواحی را جبران می‌کند

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in تازه ها بازدید: 1992

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جشنواره، بیمهریبه موسیقی نواحی را جبران میکند

موسیقی هنری ایران: نوازنده دوتار تربتجام گفت: موسیقی نواحی ما در چند سال گذشته که جشنواره موسیقی نواحی برگزار نشد همواره مورد بیمهری قرار گرفت حال که این جشنواره یک بار دیگر آغاز به کار کرده میبایست این بیمهریها جبران شود.به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری هفتمین جشنواره موسیقی نواحی، عزیز تنها سنگابی هنرمند منطقه تربت جام با بیان این مطلب گفت: نسبت به موسیقی نواحی جفاهای بسیاری شدهو امیدوارم با برگزاری جشنوارههایی مانند جشنواره موسیقی نواحی بتوانیم از این کم لطفی ها کم کنیم پیش از آنکه خیلی دیر شود باقیمانده این فرهنگهای موسیقایی را دریابیم.
این دوتار نواز درباره وضع موسیقی در تربت جام توضیح داد: اشتیاق برای آموزش و یادگیری موسیقی در منطقه ما کم است با این حال ما سال پیش توانستیم نخستین آموزشگاه موسیقی را در این زمینه دایر کنیم. متاسفانه باید اقرار کنم که برای رشتههای آواز محلی و نوازندگی سرنا حتی یک هنرجو مراجعه نکرده و این نشان از تغییر فرهنگ جوانان نسل امروز و بیتفاوتی آنها نسبت به فرهنگی بومی شان است.
وی همچنین افزود: جوانان منطقه ما بیشتر سراغ سازهای غربی مانند گیتار میروند و کمتر یادی از دوتار میکنند. به هر حال کم لطفی هایی که از سوی دست اندرکاران فرهنگی نسبت به موسیقی نواحی صورت گرفته یکی از دلایل این اتفاق است؛ البته به نظرم این تغییر ذائقه و ریشههای آن باید به شکل دقیقتری بررسی شود.
هفتمین جشنواره موسیقی نواحی از ۲۴ تا ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری در تهران و کرمان برگزار می شود.

ششم اردیبهشت نود