حمایت از یگانه های موسیقی ایران ضروری است

نوشته شده توسط رضا کلانتری Posted in تازه ها بازدید: 1997

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حمایت از یگانه های موسیقی ایران ضروری است

موسیقی هنری ایران : موسیقی نواحی از زیربنای عمیق و خاص فرهنگی برخوردار است و توجه به جایگاه آن در موسیقی ملی ضروری است و باید از یگانه های موسیقی نواحی حمایت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد سریر رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی ضمن بیان این مطلب در خصوص جایگاه موسیقی نواحی گفت : موسیقی نواحی و مناطق ایران شاید در ابتدا و در مقایسه با سایر رشتههای موسیقی برای مخاطبان جذاب نباشد اما اگر حمایت شود قطعا علاقهمندان خاص خود را پیدا خواهد کرد از همین رو به خاطر جایگاه و پیشینه دیرینهای که دارد باید حفظ شود.

این آهنگساز در ادامه با بیان اینکه افراد شناخته‌‌شده ای در این حوزه وجود دارند که  باید از حضور آنها در اینگونه جشنوارهها استفاده کرد گفت: فعالیتهای پژوهشی و فرهنگی ارزشمندی در موسیقی نواحی صورت گرفته اما افرادی که در این حوزه فعالیت میکنند بسیار اندک هستند و همکاری با آنها لازم به نظر میرسد، بنابراین امیدوارم پژوهشگران سرشناس این نوع موسیقی که تجربه کافی هم دارند، با زاویه دید منحصر به فرد خود در این جشنوارهها جذب شوند و شرکت داشته باشند به اعتقاد من کم و کیف حضور و جذب اهالی موسیقی وظیفه متولیان و مسئولان رسمی است و نباید از هیچ تلاشی برای حفظ و پایداری این موسیقی دریغ نکنند.

او در ادامه افزود : افرادی که در حوزه موسیقی نواحی فعالیت میکنند، از مناطق دورافتادهای هستند که کمتر دسترسی به امکانات دارند، از طرف دیگر توجه به این یگانههای موسیقی نواحی ضروری است؛ بنابراین توجه به میراث دارانی که وجود و حضورشان برای موسیقی و فرهنگ ما بسیار مغتنم است بنابراین توجههای مالی و معنوی مثل برقراری ارتباط با آنها اهمیت فراوانی دارد.

مدیرعامل سابق خانه موسیقی در پایان موسیقی نواحی را هویت ملی دانست و گفت : موسیقی نواحی بخشی ازهویت فرهنگی جامعه است که در خطر از بین رفتن قرار دارد موسیقی نواحی نوعی از هنر ارزنده ای است که امروزه در مقابل انواع و اقسام موسیقیهای بیهویت قرار گرفته است پس چه خوب است که بتوانیم آثار این یگانههای موسیقی مناطق را ضبط کنیم تا آیندگان هم میراث دار بخشی از هویت ملی ما باشند.

پانزدهم اردیبهشت نود

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت