چاپ کردن این صفحه

چرا گاهی اوقات انگیزه ای برای ساز زدن ندارم

 

چرا گاهی اوقات انگیزه ای برای ساز زدن ندارم

 

چرا گاهی اوقات انگیزه ای برای ساز زدن ندارم

نواختن ساز فرایند پیچیده ای است که اگر بررسی شود نتایج بسیار جالبی خواهد داشت.

در این فرایند چند عامل بسیار تاثیرگذار هستند.

آمادگی ذهنی

اگر ذهن و فکر ما برای نواختن ساز و شنیدن موسیقی آماده نباشد، نمی تواند برای نواختن ساز ما را یاری کند و در نهایت زود خسته می شویم.

آمادگی بدنی

جسم ما نیز باید آمادگی داشته باشد. زیرا خستگی، کوفتگی و بی حالی نیز باعث خستگی ما خواهد شد. بهترین راه کمی نرمش روزانه است که می تواند جسم ما را شاداب کند.

فضای تمرین یا نواختن ساز

اگر ما مکانی که قرار است در آن تمرین کنیم را دوست نداشته باشیم و یا عادت به آن نداشته باشیم، آن محل نمی تواند مکان مناسبی برای تمرین باشد. بهتر است جایی را برای تمرین به طور ثابت در نظر بگیریم و همیشه تمرین یا نواختن ساز را در آن محل انجام دهیم.

ساز خوب

ساز خوب بهترین مشوق برای تمرین کردن است. سازی که از نظر ساخت، شکل، رنگ، وزن و... مورد تایید حسی شما باشد، می تواند شما را برای تمرین تشویق کند.

و اما مهم ترین مورد:

استاد خوب

استادی که بتواند به خوبی درس ها را برای شما توضیح دهد و بتواند با شما ارتباط درست و مناسب برقرار کند مهمترین عامل انگیزه برای شماست.

نقش استاد در برقراری ارتباط با شاگرد به گونه ای است که اگر شاگرد در کلاس احساس آرامش و ارتباط خوب با استاد را تجربه کند، می تواند پیشرفت خوبی در نواختن ساز داشته باشد.

علاقه به سازی که می نوازید

ما اگر مثلا نواختن پیانو را دوست نداشته باشیم، مطمئنا نمی توانیم در نواختن این ساز پیشرفت کنیم. پس ساز را بر حسب علاقه خود برگزینید.

عوامل محیطی

ممکن است تمامی موارد بالا شامل ما شود ولی باز هم انگیزه ای نداشته باشیم. اتفاقات روزمره ممکن است در حس ما خلل وارد کنند، که البته زودگذر بوده و برظرف خواهند شد. پس نباید باعث نگرانی ما شوند.

حس عدم پیشرفت درساز

ما در آغاز نواختن ساز نباید خود را با استادمان مقایسه کنیم. زیرا استاد سال های زیادی را به نواختن ساز گذرانده و از نظر سطح نوازندگی بسیار از ما بالاتر است. تایید هفتگی درس از طرف استاد می تواند مهر تاییدی بر درست بودن روش آموزش و همینطور درست بودن نوازندگی ما باشد. مقایسه خود با دیگر شاگردان هم کار درستی نیست هر چند با هم شروع کرده باشید.

شنیدن موسیقی

لازم است تا می توانیم آثار نوازندگی اساتید مختلف در زمینه ساز خودمان را بشنویم.

مطرح کردن مشکل با استاد

شاگرد باید در این زمینه با استادش رابطه خوبی داشته باشد و مشکلات این گونه را با وی در میان بگذارد. استاد بهترین راهنما برای حل این مشکلات است.

تمرین روزانه

اگر ما به تمرین روزانه عادت کنیم، این گونه مشکلات، بسیار کمتر برایمان پیش خواهد آمد.

 

رضا کلانتری

ششم دی هشتاد و هشت

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 01 بهمن 1394 15:13
  • اندازه قلم
رضا کلانتری

آخرین‌ها از رضا کلانتری

برای ارسال نظر وارد سایت شوید