فیروزه نوایی: تمام سرمایه ما نوازندگانمان هستند

فیروزه نوایی: تمام سرمایه ما نوازندگانمان هستند

فیروزه نوایی: تمام سرمایه ما نوازندگانمان هستند
فیروزه نوایی: تمام سرمایه ما نوازندگانمان هستند

ارکستری که نوازندگانش دستمزد نمی‌گیرند

احسان تارخ گفت: گروه کر فلوت تهران، تمام درآمد حاصل از اجرایش به خرید ساز اختصاص می‌یابد و هیچ‌یک از اعضای گروه دستمزدی دریافت نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، نشست خبری گروه کر فلوت تهران صبح امروز با حضور سعید تقدسی رهبر ارکستر، فیروزه نوایی سرپرست گروه و احسان تارخ مدیر اجرایی گروه کر فلوت تهران در تالار وحدت برگزار شد.

احسان تارخ در ابتدای این نشست ضمن اشاره به برنامه پیش‌روی گروه کر فلوت تهران گفت: گروه کر فلوت تهران اولین اجرای رسمی خود را سال گذشته در تهران روی صحنه برد و امسال دومین اجرای خود را در تالار رودکی تجربه خواهد کرد. با نگاه آکادمیکی که در گروه ما وجود دارد، نوازنده‌های حرفه‌ای‌تری به گروه اضافه شدند و مجموعاً 40 نوازنده در این اجرا روی صحنه خواهند رفت، ضمن اینکه در این اجرا، آثار یکی از آهنگسازان ایرانی اجرا خواهد شد و گروه کر فلوت تهران اثری از شروین عباسی را اجرا می‌کند.

فیروزه نوایی در ادامه این نشست گفت: گروه کر فلوت تهران، تنها سولیست‌های ایران را ور هم جمع نکرد، بلکه خیلی از اساتید که خودشان سالهاست مشغول تدریس هستند نیز در ارکستر ما حضور دارند، خوشبختانه سطح گروه هم نسبت به سال گذشته بالاتر رفته و ما برای این اجرا دو هفته شبانه‌روز تمرین کردیم.

وی افزود: گروه کر فلوت تهران نیاز به اسپانسر دارد، به عنوان نمونه، نوازندگان ما ساز فلوت باس را تا حالا ندیده بودند و ما از خارج از کشور، 4 فلوت تهیه کردیم، 2 فلوت آلتو و 2 فلوت باس که مخارج زیادی را هم برای ما متحمل کرد. همه ما به صورت رایگان کار می‌کنیم و تنها انگیزه بچه‌ها، خود گروه کر فلوت تهران هستند و دوست دارند که این گروه پایدار بماند. اگر از ما حمایت کوچکی می‌شد می‌توانستیم دستمزد کوچکی به بچه‌ها بدهیم، اما متأسفانه تاکنون این امکان فراهم نشده است.

سعید تقدسی در ادامه این نشست گفت: جمع کردن 40 نوازنده دور هم آن هم نوازندگانی که از سطح حرفه‌ای بسیار خوبی برخوردارند، احتیاج به پشتیبانی دارد. 80 درصد نوازندگانی که با ما کار می‌کنند، خودشان مدرس هستند، اما ما با این حال برای انتخاب سولیست‌ها امتحان گذاشتیم و این نوازنده‌ها براساس یک آزمون انتخاب شدند.

وی افزود: ما البته نوازندگان جوان را هم مدنظر داشته‌ایم و بر همین اساس، فراخوان دادیم تا هنرستان‌های موسیقی هم جایگاهی در گروه کر فلوت تهران داشته باشند. یک نفر از نوازندگان هنرستانی نیز ما را در این اجرا همراهی می‌کند. تمام قطعاتی که در این کنسرت اجرا می‌شود، برای این ارکستر تنظیم شده و غالباً قطعات معروف جهانی هستند، ضمن اینکه ما از آهنگسازان ایرانی دعوت کردیم تا برای گروه کر فلوت تهران، آهنگ بنویسند.

فیروزه نوایی در ادامه این نشست، ضمن اشاره به حضور نوازندگان حرفه‌ای در ایران گفت: متأسفانه به خاطر ساختارهای حاکم بر هنر ایران، ارکسترهای متعددی که نوازندگان امکان حضور در آن داشته باشند، وجود ندارد و خیلی از همین نوازنده‌های فلوت هستند که علی‌رغم حرفه‌ای بودنشان، تا به حال امکان اجرا در یک ارکستر را نداشتند.

وی در ادامه گفت: تمام سرمایه ما، نوازندگانی هستند که با عشق خود به ما انگیزه ادامه کار را می‌دهند. متأسفانه در ایران کسی با کار فرهنگی کاری ندارد و اصلاً به این موضوع اهمیت نمی‌دهد، اما همانطور که گفتم، ما مشتاقانه فعالیت خودمان را ادامه خواهیم داد، چرا که تمام انگیزه ما عشقی است که نوازندگان با خود به گروه کر فلوت تهران می‌آورند.

احسان تارخ در پایان این نشست گفت: گروه کر فلوت تهران جزو سرمایه‌های ملی این مملکت است و جزو گروه‌های خصوصی است که کار ملی انجام می‌دهد. ما از هیچ‌کس انتظار حمایت نداریم، تنها احتیاج ما اطلاع‌رسانی است و نیازمند مساعدت در این زمینه هستیم. گروه کر فلوت تهران، تمام درآمد حاصل از اجرایش به خرید ساز اختصاص می‌یابد و هیچ‌یک از اعضای گروه دستمزدی دریافت نمی‌کنند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 06 مرداد 1395 02:28
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت