سخنان روحانی، مشایخی و چکناواریان درباره کسی که شوخی نداشت+فیلم

سخنان روحانی، مشایخی و چکناواریان درباره کسی که شوخی نداشت+فیلم

سخنان روحانی، مشایخی و چکناواریان درباره کسی که شوخی نداشت+فیلم
سخنان روحانی، مشایخی و چکناواریان درباره کسی که شوخی نداشت+فیلم

فیلمی که درباره استاد «مصطفی کمال پورتراب» توسط خبرنگاران ایسنا تهیه شده و شامل سخنان شهرداد روحانی، نادر مشایخی و لوریس چکناواریان و همچنین تصاویری از نوازندگی استاد پورتراب و اجرای قطعه‌ای از ساخته‌های او است، به‌شکل کامل منتشر شد. در این فیلم، علاوه بر گفت‌وگو با اساتید حوزه موسیقی، بخش‌هایی از نوازندگی استاد پورتراب با پیانو و همچنین اجرای یکی از ساخته‌هایش با نام سوئیت سمفونیک «هفت پیکر» آمده است. روحانی، مشایخی و چکناواریان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن بیان خاطراتی که از استاد پورتراب دارند، درباره ویژگی‌های اخلاقی او و تأثیری که از آن شخصیت علمی گرفته‌اند، سخن می‌گویند.

نادر مشایخی - آهنگساز و رهبر ارکستر - در فیلم یادشده، راهنمایی استاد پورتراب را زمینه‌ساز گام گذاشتن در مسیری می‌داند که سبب شد موسیقی را به‌شکل تخصصی دنبال کند.

او همچنین پوتراب را در درجه نخست، تئوریسین و سپس آهنگساز می‌داند.

لوریس چکناواریان - آهنگساز و رهبر ارکستر - نیز در سخنانش تأکید می‌کند که پورتراب با کسی شوخی نداشت و حرفش را رُک بیان می‌کرد.

او نیز پورتراب را شخصیتی فوق‌العاده می‌داند که حتی در سن ۹۰ سالگی مانند جوانی ۳۰ ساله رفتار می‌کرد و اصلا خودخواه نبود.

شهرداد روحانی - آهنگساز و رهبر ارکستر سمفونیک تهران - هم معتقد است که پورتراب خیلی صریح حرف خود را می‌زد و این، از خصوصیت‌های باارزش او بود.

مصطفی کمال پورتراب دوم تیرماه ۱۳۹۵ در سن ۹۲ سالگی براثر ایست قلبی درگذشت. او از سال ۱۳۲۴ تدریس موسیقی را آغاز کرد و سال ۱۳۴۰ سرپرستی یکی از ارکسترهای وزارت فرهنگ و هنر ایران را برعهده گرفت. همچنین بین سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۲ مدیر هنرستان موسیقی ایران بود. این تئوریسن موسیقی نزدیک به ۷۰ سال تدریس کرد و تا آخرین لحظات عمر از این کار دست نکشید.

در ادامه می‌توانید این فیلم را در سه بخش ببینید.

http://cdn.isna.ir/d/2016/08/06/0/57329722.mp4

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در یکشنبه, 17 مرداد 1395 19:41
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت