ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک با هم نواختند

ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک با هم نواختند

ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک با هم نواختند

ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک با هم نواختند
ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک با هم نواختند

ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران، در نخستین اجرای مشترک خود به رهبری دامیانو جورانا - رهبر ارکستر جوانان جهان - به صدا درآمدند.

به گزارش ایسنا، با حضور اعضای ارکستر جوانان جهان در ایران، پروژه مشترک «صدای ایتالیا برای ایران» در قالب برگزاری سه کنسرت به رهبری دامیانو جورانا، لوریس چکناواریان و نصیر حیدریان در روزهای 20، 21 و 22 مردادماه در تالار وحدت اجرا می‌شود.

نخستین اجرا در حالی در تالار وحدت روی صحنه رفت که شهرداد روحانی - رهبر ارکستر سمفونیک تهران - نیز به تماشای آن نشسته بود.

این کنسرت در دو بخش برگزار شد؛ در بخش اول ارکستر جوانان جهان روی صحنه آمد و قطعات «سلامی از عشق - اپوس 12 برای ارکستر» اثر ادوارد الگار، «اریا دوئت برای ویلن و ویولا و ارکستر» اثر جوزپه وردی، «قطعه‌ای دل‌انگیز و رویایی برای ویلن و ارکستر» اثر فردریک فرانسوا شوپن، «همورسک - اپوس 101 برای ویولا، ویلن و ارکستر» اثر آنتونی دورژاک و «اینتردوسیون و روندو برای ویلن و ارکستر» اثر کامیل سن سانس را اجرا کرد.

جورانا پس از اجرای قطعه اول در این بخش، گفت: این قسمتی از عشق بود که به شما تقدیم کردم.

با پایان بخش اول و تشویق پی در پی حاضران، جورانا و ارکستر از صحنه خارج شدند تا پس از استراحتی کوتاه، برای بخش دوم ارکستر جوانان جهان با همراهی ارکستر سمفونیک تهران روی صحنه بیایند.

برنامه قسمت دوم این کنسرت که عصر 20 مردادماه در تالار وحدت برگزار شد، اجرای «سمفونی شماره 7 در لاماژور اپوس - 92» اثر لودویگ فان بتهوون موسیقیدان برجسته آلمانی بود که در چهار موومان نواخته شد.

جورانا پس از تمام شدن اجرا، روبه حاضران گفت که این، یک کار گروهی بود و نوازندگان آن را انجام دادند.

شهرداد روحانی در حاشیه این اجرا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نخستین اجرای مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران، اظهار کرد: همه چیز خیلی خوب انجام شد و خوشحالم که چنین اتفاق‌هایی رخ می‌دهد. اجرای بسیار خوبی بود، بویژه این‌که موزیسین‌های ایرانی و غیرایرانی در کنار یکدیگر قرار گرفتند و همه به خوبی کار خود را انجام دادند.

جورانا پیش از این در نشست خبری «صدای ایتالیا برای ایران» گفته بود:‌ این پروژه با عشق به ثمر نشست. عشق، کلیدواژه‌ای بود که در مذاکرات خود با رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا از آن استفاده می‌کردیم. این عشق، عشق به جوانان است. همکاری‌های بنیاد رودکی، وزارت فرهنگ و ارشاد ایران و وزارت خارجه ایتالیا به ثمر رسید. من خوشحالم که توانستیم در میان مذاکرات سیاسی، این کار فرهنگی را انجام دهیم.

او با اشاره به نام «تالار وحدت» بیان کرده بود:‌ معنای کلمه «تالار وحدت» اتحاد است که اسم بجایی است و من خوشحالم این رویداد در جایی برگزار می‌شود که معنای اتحاد دارد. حضور ارکستر جوانان جهان در ایران، اتفاق بسیار مهمی در این برهه زمانی است که در دنیا، شاهد اتفاق‌های بدی هستیم.

به گزارش ایسنا، بهرام جمالی - مدیرعامل انجمن موسیقی ایران - و کاردار سفارت ایتالیا در ایران در این اجرا حضور داشتند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 21 مرداد 1395 14:48
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت