کودکم باید به چه چیزی گوش دهد؟ بخش نخست

کودکم باید به چه چیزی گوش دهد؟ بخش نخست کودکم باید به چه چیزی گوش دهد؟ بخش نخست

کودکم باید به چه چیزی گوش دهد؟ بخش نخست

ترجمه و تصحیح: رضا کلانتری

 

صداهای احساسی

از طریق گوش دادن به موسیقی های مختلف، سعی در نواختن یک ساز موسیقی و خواندن آهنگ های روزمره و گذرا از موسیقی لذت ببرید.

در اینجا چند راهنمایی و روش برای کمک به کودکتان وجود دارد:

کودکم باید به چه چیزی گوش دهد؟

پدر و پسری در حال شنیدن موسیقی که از DVD پخش می شود هستند، آنها به همراه آهنگی که برایشان بسیار جالب است و ملودی زیبایی دارد، آواز می خوانند، بچه ها موسیقی را دوست دارند و از شما می خواهند، آهنگ محبوب و مورد علاقه شان را حتی در ماشین پخش کنید.

اما بچه ها در سن جوانی باید چه نوع موسیقی گوش کنند؟

در اینجا چند راهنمایی مفید برای ایجاد یک کتابخانه موسیقی مناسب برای کودک شما وجود دارد.

نه فقط برای گوش دادن

قبل از اینکه ترانه ها را انتخاب کنید، به یاد داشته باشید که فرزند شما از انجام دادن کار و فعالیت عملی بیشتر از گوش دادن سود می برد . برای به دست آوردن مزایای کامل موسیقی، کودکان باید آواز خواندن و رقص همراه با آهنگ ها را بیاموزند.

 آوازخوانی و حرکت به همراه موسیقی، یک فرایند ترکیبی شناختی، ذهنی و عملی است که با کمک حس شنوایی انجام می شود و توسط مغز تحلیل و معنا می شود.

ساختن و خلق کردن آهنگ در موسیقی مانند فکر کردن و صحبت کردن است. ما با تمرین کردن، ساختن صداها و تمرین ذهنی یاد می گیریم تا ذهن خود را در زمینه درک موسیقی توسعه دهیم ، و اگر بتوانیم این تمرین را با صدای بلند و همراه با رقص و بازی انجام دهیم، بسیار تاثیرگذارتر خواهد بود.

تحقیقات نشان می دهد که 50 درصد از کودکان که به مهد کودک می روند تفاوت بین آواز خواندن و صحبت کردن را نمی دانند.

همانطور که شما شروع به ساخت کتابخانه موسیقی کودک خود می کنید، بدانید که تمرکز بر روی تعامل با موسیقی است که به آموزش موسیقی و گوش موسیقی کودک شما کمک می کند.

بیشتر مربیان موسیقی پیشنهاد می کنند از لوازم و وسایلی که در خانه دارید برای بازی استفاده کنید.

هدف کمک به فرزندتان در خلق و به وجود آوردن موسیقی باشد، نه فقط شنیدن موسیقی.
بهترین کتابخانه موسیقی برای کودک شما شامل طیف گسترده و ترکیبی از ژانرهایی است که شما دوست دارید به همراه آن نوع موسیقی که آنها دوست دارند. موسیقی را با نوع غذاها می توان مقایسه کرد: شما نمی خواهید فرزندتان فقط همبرگر و پنیر بخورد پس نمی خواهید همیشه یک نوع موسیقی را نیز بشنود.

پس بهتر است "بوفه غذای گوش را بسازید"

منوی موسیقی شما باید از آهنگ هایی از فرهنگ شما، موسیقی ملی و محلی و فولکلور شما و کسانی که در سرتاسر جهان هستند و همچنین موسیقی هایی که دوست دارید را شامل شود.

اریک رستمسن، رئیس مدرسه موسیقی کودک در موسسه Peabody در بالتیمور، می گوید: "علاوه بر نواختن ژانرهای مختلف موسیقی، والدین باید موسیقی هایی را که از آنها لذت می برند، بنوازند. "

به ویژه بر روی موسیقی کلاسیک Classic و موسیقی جز Jazz تأکید میکنم، در عین حال که باید گفت موسیقی بد وجود ندارد ولی در برخی مواقع یافتن موسیقی مناسب در مقایسه با دیگر کارها دشوارتر است. "

برای به چالش کشیدن فرزند خود، انواع ریتم ها و تنالیته ها و آهنگ هایی که در کلیدهای مختلف قرار دارند را، هدف قرار دهید. "

پخش موسیقی با کیفیت بالاتر

همچنین بهتر است که موسیقی را به گونه ای پخش کنید که کیفیت بالاتری داشته باشد، نه صدای بیشتر. صدای تفکیک شده، فرکانس های مشخص و قابل تشخیص و توضیح برای آموزش و شناخت سازها.

موسیقی ارکسترال برای این کار بهترین است.

تنوع سلیقه کودکان باعث می شود موسیقی مورد نیاز نیز با سبک های بیشتری وجود داشته باشد، و این خود نشان می دهد که انواع مختلف موسیقی ممکن است به آنها کمک کند تا بهتر موسیقی را یاد بگیرند و درک کنند.

کودکان در آغاز به طور غیر مستقیم و از راه بازی، موسیقی را می آموزند.

آنها باید آواز و شعر آهنگ ها را در حالات غیر معمول و مختلف، و با کاربردهای مختلف مانند آواز خواندن و بازی کردن به کار برند و به مرور آن ها را بیاموزند.

با آهنگ های آشنا شروع کنید

هنگام تعیین اینکه چگونه موسیقی را به فرزندتان معرفی کنید، آهنگهایی را که شنیده اند را بخوانید و از آنها شروع کنید.

پیشنهاد می شود برای شروع، کودک موسیقی را از موسیقی های معمول که در مهد کودک استفاده می شود، آغاز کند و به تدریج که به سن پیش دبستانی رسید، آهنگ های محلی و تعدادی موسیقی کلاسیک در برنامه قرار داده شود.

در صورت شک و تردید و برای راهنمایی حتما با کارشناسان موسیقی مشورت کنید.

ادامه دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در شنبه, 20 آبان 1396 23:41
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت